کوکوی کدو حلوایی ، کوکوی خوشمزه پاییزی

کوکوی کدو حلوایی ، کوکوی خوشمزه پاییزی
آموزش   کوکوی کدو حلوایی,دستور تهیه   کوکوی کدو حلوایی,تهیه   کوکوی کدو حلوایی

تهیه کوکوی کدو حلوایی

 

مواد لازم کوکوی کدو حلوایی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

کدو حلوایی

یک و نیم کیلوگرم

100 گرم / 35 کالری

پیاز

3 عدد متوسط

100 گرم / 5 کالری

شکر

یک قاشق سوپ خوری

100 گرم / 400 کالری

زعفران ساییده شده

یک قاشق چای خوری سرپر

100 گرم / 320 کالری

آرد سفید

یک قاشق سوپ خوری

100 گرم / 341 کالری

نمک و فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

روغن مایع سرخ کردنی

به مقدار لازم برای سرخ کردن

100 گرم / 900 کالری

تخم مرغ

4 عدد

100 گرم / 147 کالری

 

طرز تهیه کوکوی کدو حلوایی :

*. به نقل از آکاایران : ابتدا پیازها را پوست کنده و پس از شستن، با رنده درشت، رنده کرده و کنار بگذارید.سپس در یک تابه گود مقداری روغن بریزید و پیازهای رنده شده را به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا پیاز تفت داده شود.

*. کدو حلوایی را شسته و پوست آن را با چاقو بکنید، سپس شروع به رنده کردن کنید.نکته: برای آنکه رنده کردن کدو راحت تر انجام شود، ابتدا آن را به تکه های درشت بریده و سپس رنده کنید. در ضمن برای رنده کردن، بهتر است از رنده درشت استفاده کنید.

*. حالا کدوی رنده شده را به پیاز اضافه کنید و مرتب مخلوط کدو و پیاز را هم بزنید تا در روغن تفت داده شده و آب آن کشیده شود.در این موقع، زعفران ساییده شده و نمک و فلفل را نیز اضافه کنید و مواد را هم بزنید.

*. بعد از آنکه آب اضافی مخلوط تمام شد، شعله را خاموش کنید و مخلوط را بگذارید تا کاملا سرد شود.تخم مرغ ها را در ظرف دیگری شکسته و با چنگال، خوب هم بزنید .سپس به آن آرد اضافه بکنید و به هم زدن ادامه دهید.

*. پس از آن، تخم مرغ ها را روی مخلوط کدو و پیاز ریخته و با هم خوب مخلوط کنید. حالا دیگر مایه کوکو آماده شده است.در یک تابه گود حدود نصف پیمانه روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود؛ سپس مایه کوکو را داخل تابهبریزید.

*. با پشت قاشق سطح آن را صاف کنید و در تابه را بگذارید تا کوکو بپزد.بعد از گذشت حدود یک ربع، در تابه را بردارید و اجازه دهید تا آب اضافی آن بخار شود. برای این منظور، بهتر است چند سوراخ کوچک روی کوکو ایجاد کنید تا کوکو بهتر سرخ شود (علامت سرخ شدن کوکو، تغییر رنگ دادن دور آن است).

*. بعد از اینکه دور کوکو تغییر رنگ پیدا کرد، سینی گردی کمی بزرگ تر از دهانهتابه را روی آن بگذارید و کوکو را برگردانید؛ سپس کوکو را با همان روش، داخل همان تابه یا تابه دیگری به همان اندازه منتقل کنید تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود؛با این روش، کوکو به صورت درسته و مانند ته چین برمی گردد.

*. با توجه به اینکه برگرداندن کوکو به صورت درسته آن هم در دو مرحله کار چندانراحتی نیست، شما می توانید مانند بعضی از کوکوهای دیگر، آن را به صورت مثلثی یا هر شکل دیگری برش زده و هرکدام از برش ها را به صورت جداگانه برگردانده و سرخ کنید.

*. زمان لازم برای پخت این غذا، حدود یک ساعت است که در یک ربع آخر بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنید تا کوکو نسوزد.توجه: قبل از اینکه مایه را داخل تابه بریزید، حتما از داغ بودن روغن اطمینان پیدا کنید تا کوکو به صورت درستهبرگردانده شود.

*. نکته : اگر کوکو را در تابه دیگری برمی گردانید، ریختن کمی روغن  در تابه را از یاد نبرید.

 

روش دیگر :

*. برای پخت این کوکو، از فر نیز می توان استفاده کرد؛ به این ترتیب که تابه ای با دسته فلزی یا ظرف مخصوص فر انتخاب کرده و در طبقه اول فر که حرارت آن پیش از این روی 180  درجه سانتی گراد تنظیم شده است، به مدت 45 دقیقه قرار دهید.

*. پس از این مدت، شعله بالای فر را روشن کنید و بگذارید سطح کوکو نیز طلایی رنگ شود. به این ترتیب، بدون استفاده از سینی، هر دو سطح کوکو سرخ شده و طلایی متمایل به قهوه ای می شود. بنابراین آن را می توانید در همان ظرف سرو کرده یا در ظرف دیگری قرارداده و پس از تزئین، از مهمانان تان پذیرایی کنید.

 

خواص کدو حلوایی :

*. کدوتنبل حاوی لوتئین و زآگزانتین است. این دو رنگدانه ی کاروتنوئیدی برایسلامت چشم ها مفیدند. این رنگدانه ها مانند فیلتری در برابر نور آبی اشعه هایخورشیدی عمل می کنند که برای سلامتی سلول های شبکیه مضر هستند. در سال 2001 یک گروه از محققان فلوریدا ثابت کردند افرادی که میزان این دو رنگدانه ی بدنشان زیاد است 82 درصد کمتر در معرض ابتلا به دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری قرار می گیرند. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد مصرف زیاد لوتئین و زآگزانتین چه از طریق مصرف مواد غذایی سرشار از این رنگدانه چه از طریق مصرفمکمل ها میزان این دو رنگدانه ی شبکیه را بالا می برد.

/ 0 نظر / 69 بازدید